Jeżeli chodzi o programowanie dla dzieci trochę starszych , niestety ciągle wydaje mi się, że w sieci jest bardzo mało materiałów i inspiracji.

Jak zacząć uczyć dzieci programowania

Trochę już pisałam o tym jak zacząć uczyć dzieci programowania bez komputera, z wykorzystaniem platformy code.org czy Scratch. Ale co, jeżeli dla mojego syna ( 10 lat ) to za mało. On by chciał stworzyć coś własnego, wykorzystać w praktyce to, czego się nauczył. Chciałby stworzyć swój własny program !

Oczywiście dla mejego syna najlepiej by było jakby mógł stworzyć super, mega, wypasioną grę 🙂 No ale okazuje się, że to nie jest takie proste, a tworzenie gier to chyba jedna z najtrudniejszych działek jeżeli chodzi o programowanie… Próbowaliśmy w Scratchu, ale szybko okazało się, że jego pomysły sporo przerastają możliwości tej platformy 🙂 Także na razie pozostanie to dla nas jako długofalowy cel.

Po długich godzinach poszukiwań odpowiedniej metody na pójście o krok dalej w nauce programowania, zdecydowaliśmy się na naukę podstaw HTML’a , CSS’a i Javascript’u. Na pierwszy rzut oka to trochę sporo, ale pozwoli nam to stworzyć naszą pierwszą stronę internetową.

Może Python ?

Mocno rozważałam rozpoczęcie nauki od Python’a, ale szybko porzuciłam temat ze względu na to, że odpowiedź na pytanie „Jak zacząć programować w Pythonie” wcale nie jest prosta. Zaczyna się ona od tego, że powinieneś go sobie zainstalować… i tutaj w zależności od tego jaki masz system operacyjny robi się to inaczej. Według mnie na początek to za dużo !

Programowanie dla dzieci trochę starszych – Zestaw HTML , CSS i Javascript

Zestaw HTML , CSS i Javascript wydaje się dla nas na tę chwilę optymalny:

– stworzymy naszą pierwszą stronę

– może nawet uda nam się w swoim czasie pokazać ją światu 😉

– na początek nie musimy nic instalować (może poza jakimś fajnym edytorem, ale nawet tutaj jak ktoś się uprze może pozostać przy notatniku)

– pierwsze efekty naszej pracy będą widoczne stosunkowo szybko

Podsumowując – postanowiliśmy zacząć i zobaczyć dokąd nas ta ścieżka doprowadzi… Mamy nadzieję, że do fajnej aplikacji uruchamianej w przeglądarce internetowej 😀

Jak się do tego zabrać ?

No dobra, ale jak właściwie się do tego zabrać. Tak czy siak fajnie byłoby najpierw dowiedzieć się czegokolwiek o tym javascripcie, cssie i htmlu. Z doświadczenia wiem, że mój syn nie usiądzie przy regularnym kursie i nie będzie przechodził kolejnych jego kroków tylko po to, żeby posiąść wiedzę, która być może (a może nie) do czegoś mu się przyda. On NAPRAWDĘ nie znosi się uczyć. Programowanie dla dzieci trochę starszych nie może byc jedynie zabawą – potrzebny im jest jasny cel !

CODECOMBAT

Przeszperałam cały internet wzdłuż i wszerz żeby znaleźć coś, co z jednej strony zaciekawi mojego syna, a z drugiej da mu te podstawy, które sprawią, że uda nam się zacząć tworzenie naszej strony bez konieczności tłumaczenia mu każdego kolejnego znaku, każdego taga i każdej komendy. No i udało się!  Zdecydowaliśmy się na https://codecombat.com. Platforma ta w swojej podstawowej ( bezpłatnej ) wersji pozwala na poznanie podstaw Pythona, lub Javascriptu – do wyboru. Tak jak pisałam wcześniej my zdecydowaliśmy się na Javascript i na razie będziemy się tego trzymać 😉

CODECOMBAT ma swoje wady…

No ale żeby nie było tak pięknie jest też kilka wad, które utrudniają samodzielne korzystanie z platformy przez mojego syna. Podkreślam, że to są jego subiektywne odczucia, a jak każdy z nas wie, każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby.

Po pierwsze mimo, iż cała nauka odbywa się w świecie gry, w którym możesz wybrać sobie jednego z kilku bohaterów, możesz zdobywać mu kolejne elementy ekwipunku i wykonujesz kolejne misje, dla mojego syna nie jest to aż tak porywające, jak wydawało mi się na początku… Wynika to głównie z tego, że każde zadanie opatrzone jest szczegółowymi instrukcjami. Instrukcje te dokładnie pokazują jak należy wykonać dane zadanie.

Zatem z jednej strony mamy tutaj konkretne zadania, które w obrazowy sposób pokazują jak w praktyce możemy wykorzystać poznawaną właśnie instrukcję. Z drugiej jednak strony mój syn JUŻ by chciał realizować własne pomysły. Zamiast tego musi chodzić po labiryncie tak, jak przewidział to twórca gry… Niemniej jednak, mimo że nie jest to gra, która jest wybierana przez niego dobrowolnie w czasie wolnym stała się ona jednym ze sposobów na spędzanie czasu z mamą. W czasie tym poznajemy tajniki javascriptu, więc tak czy inaczej mamy dwa w jednym. 🙂

Język angielski

Teraz druga i bardziej obiektywna wada tej gry. Nie jest ona w całości dostępna w polskiej wersji językowej. Co prawda prace nad tłumaczeniem podobno trwają, ale nie wiadomo jak długo trzeba będzie czekać na pełne tłumaczenie. O ile pierwsze poziomy są już w zasadzie w pełni przetłumaczone, to im dalej w las tym więcej angielskiego 😉

Skutkuje to tym, że każde polecenie napisane po angielsku czytamy i tłumaczymy razem. Co prawda, używany tam język jest naprawdę prosty. Korzysta też z wielu pojęć wykorzystywanych we wszystkich grach, w które grają nasze dzieci. Niemniej jednak za każdym razem jestem proszona o wyjaśnienie tego, co jest tam napisane.

Czyli po raz drugi  – u nas gra ta jest traktowana raczej jak przewodnik dla rodzica. Dzięki niemu ten może w usystematyzowany sposób wyjaśniać dziecku tajniki programowania. Dla mnie jest to jak najbardziej w porządku, dlatego z czystym sumieniem polecam każdemu to podejście. Dla rodziców, którzy sami programują, gra może stać się impulsem do rozpoczęcia tłumaczenia pierwszych konstrukcji prawdziwego języka programowania. Dla tych dla których programowanie to czarna magia, jest to miejsce w którym sami mogą poznać ten magiczny świat i przekonać się, że nie jest to aż takie straszne na jakie wygląda 🙂

Bierzemy się do roboty !

A co do języka angielskiego, to niestety, jeżeli programowanie chcemy zacząć traktować poważnie prawda jest taka, że prędzej czy później znajomość języka angielskiego stanie się koniecznością …

Podsumowując, my zaczynamy z kopyta naukę prawdziwego, jak to nazywają moje dzieci, programowania i zamierzamy zakończyć je własną aplikacją webową – brzmi nieźle, co?

Zachęcam Was serdecznie do tego, żebyście włączyli się do naszego wyzwania! W kolejnych wpisach będę opisywała po polsku kolejne konstrukcje jakie będziemy poznawać po to, żeby na koniec przynajmniej niektóre z nich wykorzystać w tworzonej przez nas stronie.

Na razie zapraszam Was na stronę https://codecombat.com. Załóżcie sobie konto, po to, żeby wyniki Waszej pracy się zapisywały, wybierzcie język programowania ( my wybieramy javascript) i postarajcie się przejść kilka pierwszych poziomów – zobaczycie, że to wcale nie jest aż takie trudne.