Odpowiedzi na pytanie „ Jak zacząć uczyć dziecko programowania  ?” jest oczywiście tyle, ile osób, które zaczynają zabawę z programowaniem ze swoim dzieckiem. Piszę zabawę, bo zachęcam Cię do tego, żebyś nauki programowania nie traktował śmiertelnie poważnie.

Ja na swoim blogu opisuję sposoby, zabawy i aktywności, które sprawdzają się dla mnie i dla moich dzieci. Dodatkowo staram się opisywać je w taki sposób, żeby osoba, która nie ma nic wspólnego z programowaniem, a nawet nie zbliża się do komputera, mogła bez problemu wykonywać prezentowane przeze mnie aktywności ze swoim dzieckiem.

Czy ja chcę uczyć się programowania z moim dzieckiem?

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się czy chcesz programować razem ze swoim dzieckiem, albo chcesz, ale nie wiesz czy dasz radę, bo nie wiele wiesz o programowaniu, zachęcam Cię do przeczytania mojego pierwszego wpisu:

Programowanie dla dzieci

Poruszyłam tam tematy:

Co to jest programowanie i dlaczego powinienem inwestować w jego naukę czas mój i mojego dziecka ?

Czy muszę umieć programować żeby uczyć tego moje dzieci?

Jak zachęcić dzieci do programowania?

Kiedy zacząć uczyć dzieci programowania?

Jak zacząć naukę programowania?

 

Jak zacząć uczyć dziecko programowania ?

Jeżeli wiesz, że umiejętność analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów, albo nawet programowania to coś, co na pewno przyda się Twojemu dziecku, zachęcam Cię do przejścia krok po kroku poprzez kolejne posty z serii Programować zacznij już dziś.

Czytając kolejne wpisy będziecie przechodzić przez kolejne stopnie wtajemniczenia, zapoznawać się z terminologią, a co więcej będziecie mieli szansę poznać  i dokładnie zrozumieć podstawowe konstrukcje. Umiejętności te przydadzą się Wam nie tylko to tego, żeby „płynnie” przejść do rozwiązywania zadań na komputerze, ale także pozwolą Waszym dzieciom spojrzeć na świat z perspektywy robota 🙂

Tutaj prezentuje listę wpisów, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez kolejne zagadnienia z dziedziny programowania:

Programować zacznij już dziś – czyli jak postawić pierwsze kroki w świadomym wydawaniu poleceń komputerowi.

Programować zacznij już dziś – czyli jak napisać swój pierwszy algorytm

Programować zacznij już dziś – pętla licznikowa

Programować zacznij już dziś – pętla warunkowa

Programować zacznij już dziś – instrukcja warunkowa

 

Pierwsze kroki przy komputerze – code.org

Jeżeli jesteście już gotowi na pierwsze wyzwania przed komputerem polecam stronę code.org. Są tam aktywności dla dzieci w każdym wieku. Ja na początek polecam  grę „Napisz swój pierwszy program komputerowy”. Dokładniej opisałam ją w poście:

Tydzień Edukacji Informatycznej – Dwa sposoby na rozpoczęcie przygody z programowaniem

Z doświadczenia wiem, że ogromną radość wywołuje fakt, że postać na ekranie zachowuje się dokładnie tak, jak tego chcemy. Kolejne zadania są coraz trudniejsze, co też fantastycznie stymuluje chłonne mózgi dzieci. A im trudniejsze zadanie rozwiążą, tym większą satysfakcję z tego mają.

 

To chyba tyle w temacie  „ Jak zacząć uczyć dziecko programowania ? ”. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania zadawajcie je w komentarzach, ja na pewno na wszystkie odpowiem, a ta wiedza może się przydać także innym.

Do programowania!